Kolokwialnie mówiąc, ostateczna decyzja kredytowa to wyrok banku dotyczący podejmowanej przez niego decyzji „czy powinien udzielić Ci kredytu i na jakich warunkach”?

Czas oczekiwania na decyzję kredytową może być bardzo różny w zależności od banków udzielających kredyty hipoteczne, zwyczajnie jest to od kilku dni do kilku tygodni.

Zgodnie z Ustawą z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym bank ma obowiązek wydać decyzję kredytową w ciągu 21 dni roboczych od dnia złożenia ostatniego dokumentu wymaganego przez analityka na każdym etapie analizy.

Bank może oczywiście przekazać decyzję wcześniej, pod warunkiem, że klient we wniosku kredytowym wyrazi zgodę na otrzymanie takiej informacji.

Przykładowa treść takiego komunikatu brzmi:

Bank informuje, iż przysługuje Panu/Pani możliwość otrzymania decyzji kredytowej przed dwudziestym pierwszym dniem od dnia złożenia wniosku o udzielenie kredytu mieszkaniowego wraz z kompletem dokumentów niezbędnych do analizy niniejszego wniosku.

Najczęściej przekazanie informacji, o decyzji kredytowej odbywa się za pośrednictwem drogi elektronicznej, dlatego warto, aby klient ubiegający się o kredyt posiadał aktualny adres email. Wówczas na bieżąco będzie informowany o przebiegu całego procesu kredytowego.

Przykładowa treść takiego komunikatu brzmi:

Wyrażam zgodę na przekazanie informacji o podjętej przez Bank decyzji kredytowej w sprawie udzielenia kredytu mieszkaniowego, uzupełnionej zgodnie z moją wolą ewentualnie o projekt umowy kredytu oraz ewentualnie Formularz Informacyjny, pocztą elektroniczną na adres:……

Po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej, kolejnym krokiem jest otrzymanie draftu umowy kredytowej, z którą klient powinien się zapoznać, zweryfikować podstawowe dane osobowe oraz dane dotyczące kupowanej nieruchomości.

Przykładowy druk decyzji kredytowej zawierający najważniejsze informacje dot. parametrów kredytu hipotecznego, w tym oprocentowanie, kwotę oraz okres, rodzaj rat czy warunki dodatkowe możecie zobaczyć poniżej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu